4 მარტს კავკასიის უნივერსიტეტსა და ICT ასოციაციას (ICTA) შორის გაფორმდა თანამშრომლობის მემორანდუმი, რომელიც მიზნად ისახავს განათლებისა და ტექნოლოგიური ინდუსტრიის დაახლოებას, ინოვაციური ეკოსისტემის გაძლიერებასა და სტუდენტებისთვის ახალი შესაძლებლობების შექმნას.
პარტნიორობა ხელს შეუწყობს ცოდნისა და პრაქტიკული გამოცდილების გაზიარებას, რაც დადებითად აისახება როგორც აკადემიურ, ასევე ტექნოლოგიურ სექტორზე.
თანამშრომლობის ფარგლებში, კავკასიის უნივერსიტეტში იწყება ტრენინგების სერია, რომელიც მიზნად ისახავს სტუდენტებისა და ახალგაზრდა პროფესიონალებისთვის თანამედროვე ტექნოლოგიების მიმართულებით ცოდნის გაღრმავებას. აღნიშნული ინიციატივა ხელს შეუწყობს განათლებისა და ინდუსტრიის დაახლოებას, სტუდენტებისთვის პრაქტიკული უნარების განვითარებას და მათთვის თანამედროვე ტექნოლოგიურ გარემოში ინტეგრაციის შესაძლებლობების შექმნას.
მემორანდუმის გაფორმებას წინ უძღოდა პანელური დისკუსია განათლებასა და ინდუსტრიის მოთხოვნებს შორის არსებულ გამოწვევებზე, სადაც კავკასიის უნივერსიტეტის ვიცე-პრეზიდენტმა ინტერნაციონალიზაციის მიმართულებით, ირენა მელუამ, ისაუბრა უნივერსიტეტში მიმდინარე ტექნოლოგიურ პროექტებსა და პროგრამებზე, ინდუსტრიასთან თანამშრომლობის გაღრმავების აუცილებლობაზე და საგანმანათლებლო პროგრამებში და ინიციატივებში მათი აქტიური მონაწილეობის მნიშვნელობაზე. პანელურ დისკუსიაში მონაწილეობდნენ სხვა საგანმანათლებლო დაწესებულებების წარმომადგენლებიც, რომლებმაც ხაზი გაუსვეს კერძო სექტორთან უფრო მჭიდრო და ეფექტიანი თანამშრომლობის აუცილებლობას.
აღნიშნული დისკუსია გაიმართა ICTA-ს ყოველწლიური წევრების შეხვედრის ფარგლებში, სადაც ასოციაციის საბჭომ ასევე წარადგინა 2025 წლის მიზნები.

On March 4, Caucasus University and the ICT Association (ICTA) signed a Memorandum of Cooperation, aiming to bridge the gap between education and the technology industry, strengthen the innovation ecosystem, and create new opportunities for students.
This partnership will facilitate knowledge exchange and practical collaboration, benefiting both the academic and technological sectors.
As part of this collaboration, a series of training sessions will be launched at Caucasus University, aimed at enhancing students’ and young professionals’ knowledge in modern technologies. This initiative will help bridge the gap between education and industry, providing students with practical skills and better opportunities to integrate into the modern technological landscape.
The signing of the Memorandum was preceded by a panel discussion on the challenges between education and industry needs, in which Caucasus University’s Vice President for Internationalization, Irena Melua, spoke about the ongoing technological projects and programs at the university, the necessity of deepening collaboration with industry, and the importance of its active involvement in educational programs and technological initiatives. The panel also included representatives from other education institutions, who emphasized the need for closer and more effective collaboration with the private sector.
This discussion was held as part of the ICTA Annual Members’ Meeting, where the association’s board also presented its 2025 goals.