დუბაის სავაჭრო პალატამ, დუბაის პალატების ქოლგის ქვეშ მოქმედი სამი პალატიდან ერთ-ერთმა, ოფიციალურად დააანონსა საქართველოს ბიზნეს საბჭოს (Georgian Business Council) შექმნა, რომლის დამფუძნებლებიც არიან ის ქართველები, რომლებსაც აქვთ გარკვეული ბიზნეს საქმიანობა არაბთა გაერთიანებულ საემიროებში.
აღსანიშნავია, რომ საბჭოს დამფუძნებლებს შორის არის კავკასიის უნივერსიტეტის ვიცე-პრეზიდენტი კვლევისა და სტრატეგიული განვითარების დარგში, კავკასიის ტრენინგ ცენტრის წარმოდგენილი - ბუბა ლეჟავა. დუბაის კომპანია ინვესტ ინ ჯორჯიას დამფუძნებელი - თემურ მიქელაძე - არჩეული იქნა Georgian Business Council UAE-ში თავმჯდომარედ, ბუბა ვიცე-თავმჯდომარედ, ხოლო გენერალურ მდივნად ნინო ჩანტლაძე. გარდა ზემოხსენებულებისა ბორდის წევრებად არჩეულები იყვნენ ბექა გოლეთიანი, მარიამ შევარდნაძე, დავიდ დუმბაძე, თეონა ბუზალაძე, ხუტა ლიპარტელიანი და ვალერი ნასყიდაშვილი.
საბჭოს ჩამოყალიბება წარმოადგენს მნიშვნელოვან ნაბიჯს დუბაისა და საქართველოს კერძო სექტორებს შორის ერთობლივი შესაძლებლობების ხელშეწყობის, ორმხრივი ვაჭრობისა და ინვესტიციების ზრდის მხარდასაჭერისთვის.
საქართველოს ბიზნეს საბჭოს პირველ ყოველწლიურ გენერალურ სხდომაზე განიხილეს თანამშრომლობის გაღრმავების შესაძლებლობები, ორმხრივი ბიზნეს ღონისძიებების ორგანიზების საშუალებები და ასევე ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარების მნიშვნელობა.
დუბაის პალატების ბიზნეს ადვოკატირების ვიცე-პრეზიდენტმა, მაჰა ალ გარგავიმ, საქართველოს ბიზნეს საბჭოს დაწყებასთან დაკავშირებით აღნიშნა: „ჩვენ მხარს ვუჭერთ საქართველოს ბიზნეს საბჭოს შექმნას, რომელიც მნიშვნელოვან როლს შეასრულებს ორმხრივი ურთიერთობების გაღრმავებაში ქსელებისა და თანამშრომლობის ეფექტური ეკოსისტემის აშენებით. ბიზნეს საბჭოს შექმნა მიზნად ისახავს ქართული ბიზნესებისთვის დუბაიში საქმიანობის მართვის გამარტივებას. ეს ღირებული პლატფორმა იქნება - ქართული ბიზნეს საზოგადოების ხმა დუბაიში, რომელიც გზას გაუხსნის გაძლიერებულ ადვოკატირებას, რაც ხელს შეუწყობს საემიროებში ქართული კომპანიების მდგრად წარმატებას“.
კონკრეტული ქვეყნის ბიზნეს საბჭოები დუბაიში წარმოადგენენ ამ ქვეყნის ინვესტორებს და ბიზნეს ინტერესებს. ისინი დუბაის სავაჭრო პალატასთან თანამშრომლობით ორიენტირებული არიან ორმხრივი ვაჭრობისა და ინვესტიციების ხელშეწყობაზე. ბიზნეს საბჭოები არის ძალიან ეფექტური პლატფორმები კომპანიებისთვის კომუნიკაციისთვის, თანამშრომლობისა და გავლენიანი პარტნიორობის დასამყარებლად.

The vice-chairman of the Georgian Business Council in Dubai is the vice-president of CU
Dubai Chamber of Commerce, one of the three chambers operating under the umbrella of Dubai Chambers, has announced the establishment of the Georgian Business Council, whose founders are Georgians who have some business activity in the United Arab Emirates.
It should be noted that among the founders of the Council is the vice-president of the Caucasus University in the field of research and strategic development, representer of the Caucasus Training Center – Boris (Buba) Lezhava. Founder of Dubai company Invest in Georgia - Temur Mikeladze was elected as the chairman of the Georgian Business Council UAE, Boris (Buba) Lezhava as the vice-chairman, and Nino Chantladze as the general secretary. Beka Goletiani, Mariam Shevardnadze, David Dumbadze, Teona Buzaladze, Khuta Liparteliani and Valeri Naskidashvili were elected as members of the board.
The launch marks a key step toward promoting collaborative opportunities between the private sectors in Dubai and Georgia as well as supporting the growth of bilateral trade and investment.
The first annual general meeting of the Georgian Business Council discussed ways to enhance cooperation and organise bilateral business events, in addition to exploring opportunities and engaging in the exchange of knowledge and experience.
Maha Al Gargawi, Vice President of Business Advocacy at Dubai Chambers, commented: “We are proud to support the launch of the Georgian Business Council, which is set to play an important role in boosting bilateral relations by building an effective ecosystem for networking and collaboration. The establishment of the Business Council is set to further enhance the ease of doing business in Dubai for companies from Georgia. This valuable platform will serve as the voice of the Georgian business community in Dubai, paving the way for enhanced advocacy that will contribute to the sustainable success of companies from Georgia in the emirate.”
Country-specific Business Councils represent the nationalities of investors operating in Dubai and, in cooperation with Dubai Chamber of Commerce, focus on promoting bilateral trade and investments. Business Councils serve as highly effective platforms for companies to communicate, collaborate, and build impactful partnerships.