პროექტ „საჯარო პოლიტიკის საპილოტე ინიციატივები ახალგაზრდების ჩართულობისა და მენტორობის გაძლიერებისთვის“ ფარგლებში, გამოქვეყნდა სახელმწიფო მართვის სკოლის საჯარო მმართველობის პროგრამის დამამთავრებელი კურსის სტუდენტის, ნინი შაქარაშვილის კვლევა „NEET ახალგაზრდები: თაობა განათლების, დასაქმების, გადამზადების მიღმა“ (პოლიტიკის ნარკვევი #68, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი, ოქტომბერი 2024).
წინამდებარე ნარკვევის მიზანია გაანალიზოს NEET (Not in Education, Employment, or Training) ახალგაზრდების წინაშე მდგარი პრობლემის წარმოშობის საფუძვლები, მისი ეკონომიკური შედეგები და ევროპული საუკეთესო პრაქტიკების მიმოხილვით გამოკვეთოს შესაძლო გამოსავალი და რეკომენდაციები.
პუბლიკაცია შეგიძლიათ იხილოთ აქ.
პროექტს ახორციელებს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი (GIP), ხოლო პროექტის მხარდამჭერია ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID).

As part of the project “Public Policy Pilot Initiatives to Engage and Mentor Youth,” research titled “NEET Youth: A Generation Outside of Education, Employment, or Training” (Policy Essay #68, Georgian Institute of Politics, October 2024) by Nini Shakarashvili, a graduate student in the Public Administration Program at the School of Governance, has been published Her work.
The essay aims to examine the origin of the challenges faced by NEET (Not in Education, Employment, or Training) youth, assess its economic impact, and propose solutions and recommendations by analyzing best practices from across Europe.
The publication can be found here.
The project is implemented by the Georgian Institute of Policy (GIP), and the project is supported by the United States Agency for International Development (USAID).