სამართლის სკოლის კურსდამთავრებული ანასტასია მენაბდე საბაკალავრო პროგრამის დასრულების შემდეგ სწავლას ლეიდენის უნივერსიტეტის სამართლის და ციფრული ტექნოლოგიების სამაგისტრო პროგრამაზე აგრძელებს.
აღნიშნული პროგრამა არის სამაგისტრო პროგრამის ზემდგომი საფეხური. პროგრამაზე სწავლის წინაპირობაა არამარტო სამართლის თეორიული ცოდნა, არამედ სფეროში პრაქტიკული გამოცდილება, რაც კავკასიის უნივერსიტეტის საბაკალავრო პროგრამის დამთავრების შემდეგ იურიდიულ კომპანია GLCC-ში შევიძინე.
,,საზღვარგარეთ სწავლის გაგრძელების სურვილი სკოლის ასაკიდან მქონდა, თუმცა საბოლოოდ საქართველოში დასაქმება მქონდა გადაწყვეტილი. საქართველოში იურისტად მუშაობისთვის საქართველოს კანონმდებლობის ცოდნა აუცილებელ მოთხოვნას წარმოადგენს, კავკასიის უნივერსიტეტის სამართლის სკოლა ერთ-ერთი საუკეთესოა მათთვის, ვისაც სურს იურიდიული სფეროში წარმატებული საქმიანობა. გარდა თეორიული ცოდნისა, უნივერსიტეტი ხელს უწყობს ისეთი მნიშვნელოვანი პიროვნული თვისებების განვითარებას, როგორიცაა ანალიტიკური აზროვნება, თავდაჯერებულობა, კომუნიკაბელურობა და სხვა საჭირო უნარ-ჩვევები, რაც ყველა იურისტს ჭირდება.
სწორად ამ უნარების გამომუშავებით და კავკასიის უნივერსიტეტში მიღებული თეორიული ცოდნაზე დაყრდნობით გადავწყვიტე სწავლა საერთოდ უცხო ქვეყანასა და გარემოში გამეგრძელებინა და დამოუკიდებელი ცხოვრება ახალ გამოწვევებით დამეწყო.
საბაკალავრო პროგრამის დასრულებისთანავე გადავწყვიტე სწავლა გამეგრძელებინა სამაგისტრო პროგრამაზე და ავირჩიე ისეთი ინოვაციური სფერო როგორიც არის ციფრული ტექნოლოგიების სამართალი. სამართლის ეს დარგი ემსახურება ისეთი ტექნოლოგიური სიახლეების დარეგულირებას, რომელიც დღითიდღე ვითარდება და კანონმდებლობის დონეზე შეზღუდვებს და კონტროლს საჭიროებს. ვფიქრობ, აღნიშნული პროფესია, როგორც საქართველოში ისე მსოფლიოს სხვა ქვეყნებში ძალიან მოთხოვნადი და აქტუალური იქნება და მინდა ამ დარგის ერთ-ერთ პირველ და წარმატებულ იურისტს წარმოვადგენდე.’’

Anastasia Menabde, a graduate of Caucasus School of Law (CSL), is now pursuing a Master's degree in Law and Digital Technologies at Leiden University.
The program is an advanced-level master’s. A prerequisite for studying in the program is not only theoretical legal knowledge but also practical experience, which Anastasia gained while working at GLCC, a legal firm, after completing her undergraduate degree at Caucasus University.
"I’ve had a desire to continue studying abroad since I was in school, but in the end, I decided to get a job in Georgia. In order to work as a lawyer in Georgia, knowledge of the Georgian legislation is a necessity, the CSL is one of the best for those who want a successful career in the legal field. In addition to theoretical knowledge, the university contributes to the development of such important personal qualities as analytical thinking, self-confidence, communication and other necessary skills that every lawyer needs.
Having developed these skills and building upon the theoretical knowledge gained at Caucasus University, I decided to continue my studies in a completely foreign country and environment, embarking on an independent life filled with new challenges.
After completing the bachelor's program, I decided to pursue a master's degree in the innovative field of digital technology law. This branch of law focuses on regulating rapidly advancing technological innovations, which increasingly require legal restrictions and oversight. I believe this profession will become highly in demand and relevant, both in Georgia and globally, and I aspire to be one of the first and most successful lawyers in this field.