ქლაქ ვენაში, ჰობურგის სასახლეში აქტიურად მიმდინარეობს “უნივერსიტეტთა პრეზიდენტების საერთაშორისო ასოციაციის” (IAUP) კონფერენციის მეორე დღე. დღევნადელი დღის მთავარი თემებია: CHALLENGES FOR THE EUROPEAN SCIENTIFIC LANDSCAPE; SIMULATION, VIRTUAL & AUGMENTED REALITY FOR EDUCATION & TRAINING; SIMULATION-BASED LEARNING AND TRAINING. დღის მეორე ნახევარში ასევე გაიმართება პანელური დისკუსიები უნივერსიტეტებში ახალ ტენდენციებთან დაკავშირებით, მომავლის უნივერსიტეტის მოდელებზე, ინდუსტრიებსა და უნივერსიტეტებს შორის თანამშრომლობაზე.
საქართველოს უმაღლესი საგნმანათლებლო დაწესებულების რექტორები აქტიურად წარმოაჩენენ ქართულ უნივერსიტეტებს საერთაშორისო ასპარეზზე “ისწავლე საქართველოში” პროგრამის ფარგლებში ორგანიზებულ საკონსულტაციო სივრცეში. კონფერენცია წარმოადგენს მასშტაბურ ღონისძიებას და მასში მონაწილეობას იღებს 400-მდე უცხოური უნივერსიტეტის პრეზიდენტი მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან.
დღის ბოლოს, ჰოფბურგის სასახლეში იგეგმება საზეიმო მიღება - ქართული საღამო, რომელზეც მოწვეულნი არიან კონფერენციის მონაწილეები, საქართველოს და ავსტრიის მთავრობის წარმომადგენლები. მიღების ფარგლებში საზოგადოებას სიტყვით მიმართავს - საქართველოს ვიცე პრემიერი, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა.

The second day of the conference "International Association of University Presidents" (IAUP)
The second day of the conference "International Association of University Presidents" (IAUP) is underway in Hofburg Palace, Vienna. Today's central topics are: CHALLENGES FOR THE EUROPEAN SCIENTIFIC LANDSCAPE; SIMULATION, VIRTUAL & AUGUMENTED REALITY FOR EDUCATION & TRAINING; SIMULATION-BASED LEARNING AND TRAINING. In the afternoon the panel discussions will be held on the new trends in universities, patterns of universities of future and cooperation between universities and industries.
The Rectors of Georgian Higher Education Institutions are introducing the Georgian Universities on the international arena in the space specially allocated within the framework of "Learning in Georgia" program. The conference is a large-scale event attended by about 400 University Presidents from around the world.
The second day will conclude with a reception in Hofburg Palace – “Georgian Evening”, which will be attended by the Conference participants and representatives of Georgian and Austrian governments. The attending audience will be addressed by the Prime-minister of Georgia, the Minister of Education and Science, Mr. Alexandre Jejelava.