18-20 ოქტომბერს, ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული ERASMUS+ -ის ინსტიტუციური განვითარების პროექტის „უნივერსიტეტების როლი რეგიონის განვითარებაში“ (RURD) სამუშაო შეხვედრა გაიმართა, რომელსაც შოთა მესხიას ზუგდიდის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტმა უმასპინძლა. შეხვედრაში პროექტის კონსორციუმში შემავალი რეგიონული ქართული უნივერსიტეტების წარმომადგენლებთან ერთად, მონაწილეობას იღებდნენ კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტი კახა შენგელია და საერთაშორისო ურთიერთობებისა და პროექტების დეპარტამენტის დირექტორი ირენა მელუა, მარკეტინგის დეპარტამენტის დირექტორი თამთა ბუთხუზი და მარკეტინგული ღონისძიებების მენეჯერი მერი ხვიჩია.
შეხვედრაზე რეგიონული უნივერსიტეტების წარმომადგენლებმა შეაჯამეს პროექტის პირველი ეტაპის აქტივობები, წარადგინეს შესაბამისი ანგარიშები, საბოლოო გადაწყვეტილებები უნივერსიტეტების სტრატეგიულ გეგმაში შესატანი ცვლილებების შესახებ და დაგეგმეს სამომავლო აქტივობები.
პროექტის ფარგლებში დაფუძნებული რექტორთა კონფერენციის რიგით მესამე შეხვედრა ჩატარდა. რეგიონული უნივერსიტეტის რექტორებმა განიხილეს წინასწარ შეთანხმებული თემები, რეგიონული უნივერსიტეტების დაფინანსებისა და უწყვეტი განათლების საკითხების ჩათვლით. კონფერენციას ესწრებოდა განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორი ქალბატონი თამარ მახარაშვილი.
პროექტში ჩართული არიან საქართველოს რეგიონული უნივერსიტეტები და 4 ევროპელი პარტნიორი ესპანეთიდან, ავსტრიიდან, ჩეხეთიდან და ლიეტუვიდან. პროექტში ასევე ჩართულია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო და განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი.

On October 18-20, 2021, within the framework of the EU-funded ERASMUS+ CBHE project “Role of Universities in the Regional Development” (RURD) Shota Meskhia State Teaching University hosted the management meeting in Zugdidi. Kakha Shengelia, President of Caucasus University, Irena Melua, Director of the Department of International Relations and Projects, Tamta Butkhuzi, Director of the Marketing Department, and Meri Khvichia, Manager, participated in the meeting together with the representatives of project consortium member universities.
At the meeting representatives of regional Universities overviewed the first phase of the Project, presented reports on the decisions made regarding update of university Strategic Plan and planned future activities.
The third meeting of the Conference of Rectors of Regional Universities that was founded in the frame of the RURD Project, took place. During the meeting rectors of regional universities discussed issues in accordance with pre-agreed topics including Funding model of the regional universities and Enhancement of Life Long Learning (LLL) services among Georgian regional universities. The meeting was attended by Ms.Tamar Makharashvili, the director of the National Center For Educational Quality Enhancement.