საერთაშორისო კონფერენცია “ორი იბერია - ევროპის ორი კარიბჭე”
13 ივნისს კავკასიის უნივერსიტეტმა “ორი იბერია - ევროპის ორი კარიბჭე” საერთაშორისო კონფერენციას უმასპინძლა. სამეცნიერო ფორუმი 12 ივნისს გაიხსნა ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში. საქართველოს ორ უნივერსიტეტთან ერთად კონფერენციის ორგანიზატორია მადრიდის კომპულტენსეს უნივერსიტეტი.
კონფერენციაზე შეკრებილმა მკვლევრებმა: ესპანეთიდან, გერმანიიდან, იტალიიდან და ბრიტანეთიდან, ქართველ მეცნიერებთან ერთად იმსჯელეს ორი იბერიის კულტურებისა და მათი შესწავლის შესახებ.
კონფერენციის მონაწილეებს მიესალმნენ კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტი კახა შენგელია, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორის მოადგილე, ერეკლე ასტახიშვილი, კომპულტენსეს უნივერსიტეტის პროფესორი დავიდ ერნანდეს დე ლა ფუენტე, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორი ეკატერინე კობახიძე. კონფერენციის მეორე პლენარული სესიასა და  პარალელურ სექციებზე - “ორი იბერია - კავშირი საუკუნეთა მანძილზე? მედიტერანულ კულტურათა ისტორიულ და ენობრივ ურთიერთობათა პრობლემატიკა” წარმოდგენილი იყო 15 მოხსენება, გაიმართა საინტერესო დისკუსია. კონფერენციის ფარგლებში, მთარგმნელთა მრგვალი მაგიდის ფარგლებში ერთმანეთს შეხვდნენ მთარგმნელები საქართველოდან, ესპანეთიდან და არგენტინიდან. კონფერენციის დასასრულს კავკასიის უნივერსიტეტს ესტუმრა საქართველოში ესპანეთის სამეფოს საელჩოს საქმეთა რწმუნებული, მარკოს გრანადოს გომესი. სტუმრებს ქართული ფოლკლორი და ცეკვა გააცნეს კავკასიის უნივერსიტეტის ფოლკლორულმა და ცეკვის ანსამბლებმა, გაიმართა ქართული და ესპანური ღვინოების დეგუსტაცია.
აღსანიშნავია, რომ კონფერენცია ჩატარდება ორ წელიწადში ერთხელ, მომდევნო სამეცნიერო დისკუსიას უმასპინძლებს მადრიდის კომპულტენსეს უნივერსიტეტი.

On June 13, Caucasus University hosted the international conference titled "Two Iberias - Two Gates of Europe." The scientific forum opened on June 12 at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University. The conference is organized by Complutense University of Madrid along with two universities in Georgia.
Researchers from Spain, Germany, Italy, and Great Britain, alongside Georgian scientists, gathered at the conference to discuss the two Iberian cultures and their study.
The conference participants were welcomed by Kakha Shengelia, President of Caucasus University; Erekle Astakhishvili, Vice Rector of Tbilisi State University; David Hernández de la Fuente, Professor at Complutense University of Madrid; and Ekaterine Kobakhidze, Associate Professor at Tbilisi State University.  At the second plenary session and parallel sections of the conference—"Two Iberias-A Link Through the Ages? Problems of Historical and Linguistic Relations of Mediterranean Cultures "—15 reports were presented, followed by an interesting discussion. Translators from Georgia, Spain, and Argentina convened at a round table during the conference. At the conclusion of the event, Marcos Granados Gomez, Chargé d'Affaires of the Embassy of the Kingdom of Spain in Georgia, visited Caucasus University. The guests were treated to performances by the folklore and dance ensembles of Caucasus University, and a tasting session featuring Georgian and Spanish wines was also organized.
It is noteworthy that the conference will be held biennially, with the next scientific discussion scheduled to be hosted by Complutense University of Madrid.