პლაგიატის პრევენციისა და აკადემიური კეთილსინდისიერების საერთაშორისო დღე
19 თებერვალს, კავკასიის უნივერსიტეტი ტრადიციულად შეუერთდა პლაგიატის პრევენციისა და აკადემიური კეთილსინდისიერების საერთაშორისო დღეს.
ამ დღესთან დაკავშირებით, აკადემიური წერის ცენტრის ორგანიზებით გაიმართა ონლაინშეხვედრა ხელოვნური ინტელექტის გენერაციული ხელსაწყოების არაკეთილსინდისიერ გამოყენების შესახებ. ონლაინშეხვედრაზე მონაწილეებმა თავიანთი გამოცდილება გაუზიარეს დამსწრე საზოგადოებას. მომხსენებლები იყვნენ: თამარ ჩოკორაია, აკადემიური წერის ცენტრის ხელმძღვანელი, ეკა აკობია, სახელმწიფო მართვის სკოლის დეკანი, ლელა აბდუშელიშვილი, პროფესორი, აკადემიური წერის ლექტორი, თენგიზ ვერულავა, პროფესორი, ხატია ჯანგავაძე, პროფესორი, აკადემიური წერის ლექტორი, ნინო პოპიაშვილი, პროფესორი, აკადემიური წერის ლექტორი.
მომხსენებლებმა ისაუბრეს საუნივერსიტეტო რეგულაციების შესახებ, ასევე ხელოვნური ინტელექტის დეტექციის ხელსაწყოებზე, სადიპლომო ნაშრომებსა და რეფერატებში და ცალკეულ სასწავლო კურსებში სტუდენტთა მიერ ხელოვნური ინტელექტის მექანიკურად გამოყენების ფორმებსა და ხარვეზებზე.
ონლაინ შეხვედრას ჰქონდა ინტერაქციული ხასიათი, მსმენელებმაც ისაუბრეს საკუთარ გამოცდილებაზე. აკადემიური წერის ცენტრი მომავალშიც გეგმავს აღნიშნული ტიპის შეხვედრებს, რათა საუნივერსიტეტო საზოგადოებაში ხელი შეუწყოს ხელოვნური ინტელექტის ეთიკური გამოყენების კულტურის ფორმირებას.

International Day for Prevention of Plagiarism and Academic Integrity
On 19 February, Caucasus University traditionally celebrated International Day for Prevention of Plagiarism and Academic Integrity.
The online meeting was organized by the Academic Writing Center on unethical use of AI generative tools. The participants shared their experiences with the audience. The participants were: Tamar Chokoraia, Professor, Head of the Academic Writing Center at CU, Eka Akobia, Dean of the school of Governance, Lela Abdushelishvili, Professor, Lecturer of Academic Writing course, Tengiz Verulava, Professor, Khatia Jangavadze, Professor, Lecturer of the Academic writing course, Nino Popiashvili, Professor, Lecturer of the Academic writing course.
The participants discussed the university regulation, as well as generative AI tools, in BA, MA and Ph.D. papers and courses mechanical use and gaps in the use of AI tools.
The online meeting had an interactive format, and the audience also shared their experiences. The Academic Writing center is planning to hold such meetings again to support the formation of a culture of ethical use of AI.