კავკასიის უნივერსიტეტის და უნივერსიტეტთა პრეზიდენტების საერთაშორისო ასოციაციის (IAUP) პრეზიდენტი კახა შენგელია აფრიკის ქვეყნებს ეწვია.
ვიზიტის ფარგლებში, კახა შენგელია უგანდისა და რუანდის სახლმწიფოებში იმყოფებოდა, სადაც მან რამდენიმე მნიშვნელოვანი შეხვედრა ჩაატარა როგორც სახელმწიფო, ისე კერძო უნივერსიტეტების რექტორებთან.
სამუშაო შეხვედრების ფარგლებში, კახა შენგელია ეწვია კამპალას საერთაშორისო უნივერსიტეტს, კავენდიშის უნივერსიტეტს, სენტ ლორენსის უნივერსიტეტს, მაკერერეს უნივერსიტეტს და რუანდას უნივერსიტეტს. მან უნივერსიტეტების რექტორებთან ორმხრივი ინტერესები განიხილა, ასევე განათლებაში არსებული გამოწვევებსა და მათი გადაჭრის გზებზე იმსჯელა და რეგიონში განათლების სისტემაში არსებული პრობლემების აღმოფხვრაში დახმარებას დაპირდა. აღსანიშნავია, რომ ეს იყო მისი ბოლო სამუშაო ვიზიტი IAUP-ის პრეზიდენტის ამპლუაში.
კახა შენგელია უნივერსიტეტთა პრეზიდენტების საერთაშორისო ასოციაციის პრეზიდენტად 2017 წელს გენერალურმა ასამბლეამ აირჩია. 2020 წლის 23 ივნისს კი, უნივერსიტეტთა პრეზიდენტების საერთაშორისო ასოციაციის (IAUP) გენერალური ასამბლეის სხდომაზე, კახა შენგელიას IAUP-ის პრეზიდენტობის ვადა 1 წლით გახანგრძლივდა. მნიშვნელოვანია, რომ ეს იყო პირველი პრეცედენტი, როდესაც IAUP-ის პრეზიდენტი, გენერალური ასამბლეის გადაწყვეტილებით, მე-4 წლით აირჩიეს. IAUP-ის არსებობის 55 წლიანი ისტორიის განმავლობაში კახა შენგელია ყველაზე ახალგაზრდა არჩეული პრეზიდენტია.

Dr. Kakha Shengelia, President of Caucasus University and the International Association of University Presidents (IAUP), visited African countries.
During the visit, Dr. Shengelia visited the states of Uganda and Rwanda, where he held several important meetings with the rectors of both state and private universities.
As part of the workshops, Dr. Shengelia visited Kampala International University, Cavendish University, St. Lawrence University, Makerere University and the University of Rwanda. He discussed mutual interests with the rectors of the universities, as well as the challenges in education and ways to solve them. He promised to help address the problems in the education system in the region. It should be noted that this was his last work visit as IAUP President.
Dr. Kakha Shengelia was elected President of the International Association of University Presidents in 2017 by the General Assembly. On June 23, 2020, at the General Assembly of the International Association of University Presidents (IAUP), Dr. Shengelia's presidency was extended for one year. This was the first precedent when the President of the IAUP was elected for a fourth year by the decision of the General Assembly. Dr. Kakha Shengelia is the youngest elected president in the 55-year history of the IAUP.