25 აპრილს, ვილნიუსის უნივერსიტეტში, შედგა პირველი ღონისძიება პროექტის - „მე მიყვარს ქართული - ჩემი სახელმწიფო ენა!“ (ავტორი მარიამ მანჯგალაძე) ფარგლებში.
ქართული დიასპორის წარმომადგენლებმა დაწერეს კარნახი ქართულ ენაში. სასიამოვნო ფაქტი იყო, რომ ქართველებთან ერთად, კარნახი დაწერა ლიეტუველმა ბიოქიმიკოსმა - დანას კლიმავიჩიუსმაც. ამჯერად, შეირჩა თანამედროვე ლიეტუველი ავტორის, მწერალთა კავშირის თავმჯდომარის - ბირუტე იონუშკაიტეს - მოთხრობის, სახელად „ინტეგრაცია“ - ფრაგმენტი.
ლიეტუველების დამოკიდებულება საკუთარი ენის მიმართ სანიმუშო მაგალითია. ვიმედოვნებთ, რომ ჩვენც დავხვეწთ ჩვენს წილ პასუხისმგებლობას: ვწეროთ და ვიმეტყველოთ გამართული ქართულით; წელიწადში ერთხელ, სიმბოლურად მაინც, შევამოწმოთ და გავაუმჯობესოთ ჩვენი ცოდნა.
საუკეთესო ნაწერის ავტორებს, 28 აპრილს, ქართული ენის დღეების შემაჯამებელ ღონისძიებაზე ვილნიუსის უნივერსიტეტში, კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტი გადასცემს საჩუქრებს. ყველა მონაწილეს დაგაეცემა სერტიფიკატი.
ღონისძიება გაიმართა კავკასიის და ვილნიუსის უნივერიტეტების ორანიზებით.
ღონისძიების მხარდამჭერები:
- ლიეტუვის რესპუბლიკის საელჩო საქართველოში;
- საქართველოს კალიგრაფთა ასოციაცია;
- ლიეტუვის მწერალთა კავშირი;
- გამომცემლობა „ინტელექტი“.
აღსანიშნავია, რომ პროექტი - მე მიყვარს ქართული - ჩემი სახელმწიფო ენა!“ 10 წლის წინ სწორედ ვილნიუსის უნივერსიტეტში დაფუძნდა.

Write Correctly in Georgian
On April 25, Vilnius University hosted the first event within the framework of the project “I Love Georgian – My State Language!”, initiated by Mariam Manjgaladze.
As part of the event, representatives of the Georgian diaspora took part in a Georgian-language dictation. It was particularly gratifying that, alongside Georgian participants, Lithuanian biochemist Danas Klimavičius also joined the dictation. For this occasion, a passage was selected from “Integration”, a short story by contemporary Lithuanian author and Chair of the Lithuanian Writers’ Union, Birutė Jonuškaitė.
The Lithuanian people’s attitude towards their native language is exemplary. We hope that we, too, will further strengthen our own sense of responsibility: to write and speak in correct Georgian and, at least once a year, even symbolically, to assess and improve our command of the language.
On April 28, at the closing event of the Georgian Language Days at Vilnius University, the President of Caucasus University will present gifts to the authors of the best written works. All participants will receive certificates.
The event was organized by Caucasus University and Vilnius University, with the support of the Embassy of the Republic of Lithuania in Georgia, the Georgian Calligraphers Association, the Lithuanian Writers’ Union, and Intellect Publishing House.
It is noteworthy that the project “I Love Georgian – My State Language!” was founded ten years ago at Vilnius University.