მარანი ხეცურიანის და კავკასიის უნივერსიტეტის ერთობლივი პროექტის პრეზენტაცია
13 ოქტომბერს, კავკასიის უნივერსიტეტის კამპუსში კავკასიის უნივერსიტეტის და მარანი ხეცურიანის ერთობლივი პროექტის - "ხეცურიანის სომელიეს და ღვინის სკოლა | კავკასიის უნივერსიტეტი" პრეზენტაცია გაიმართა.
პროექტის ფარგლებში, სკოლა იწყებს ახალ სასერტიფიკატო პროგრამას - "სომელიე და ღვინის ბიზნესის პროგრამა". პროექტის ფარგლებში, სკოლა იწყებს ახალ სასერტიფიკატო პროგრამას - "სომელიე და ღვინის ბიზნესის პროგრამა" და ასევე აგრძელებს ღვინის საერთაშორისო კვალიფიკაციის WSET -ის სწავლებას საქართველოში. ამის გარდა, თანამშრომლობა ითვალისწინებს გრძელვადიანი გეგმების, საერთო პროექტების განხორციელებას და ერთობლივი სასწავლო პროგრამების შექმნას.
ღონისძიების ფარგლებში, კავკასიის უნივერსიტეტსა და "მარანი ხეცურიანს" შორის  ურთიერთთანამშრომლობის მეგაფორმდა, რომელსაც ხელი მოაწერეს კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა, კახა შენგელიამ და საქართველოს სომელიეთა ასოციაციის პრეზიდენტმა, „მარანი ხეცურიანის“- დამფუძნებელმა, შალვა ხეცურიანმა.
ღონისძიებას მოწვეული სტუმრები ესწრებოდნენ, მათ შორის გურჯაანის, სიღნაღის, დედოფლისწყაროსა და საგარეჯოს მაჟორიტარი დეპუტატი დავით სონღულაშვილი, ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილე ზურაბ ვაჭარაძე, საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის მოადგილე მედეა ჯანიაშვილი.
ხეცურიანის სომელიეს და ღვინის სკოლა | კავკასიის უნივერსიტეტი - კავკასიის უნივერსიტეტის და „მარანი ხეცურიანის“ ერთობლივი პროექტია.
„ხეცურიანის სომელიეს და ღვინის სკოლა“ 2003 წლიდან არსებობს, 2021 წლიდან კი კავკასიის უნივერსიტეტის და მარანი ხეცურიანის ერთობლივი პროექტის ფარგლებში იწყებს ახალი სასერტიფიკატო პროგრამის - "სომელიე და ღვინის ბიზნესის პროგრამა" განხორციელებას.
ღვინის ინდუსტრიისა და განათლების სფეროს წარმომადგენლების - „ხეცურიანის სომელიეს და ღვინის სკოლის“ და „კავკასიის უნივერსიტეტის“ გაერთიანება კიდევ უფრო განავითარებს ღვინის განათლების ხარისხს საქართველოში და მსმენელებს ბევრ საინტერესო სიახლეს შესთავაზებს მიმდინარე წლიდან.
სკოლაში თავმოყრილი და გაერთიანებულია ბოლო ორი ათწლეულის განმავლობაში, 20-ზე მეტი ქართველი და უცხოელი მენტორის მიერ დაგროვილი ღვინის ბიზნესის მდიდარი გამოცდილება. სკოლის ამოცანაა ხელი შეუწყოს როგორც  სომელიეს პროფესიის, ისე ღვინის ბიზნესის ეფექტიან მართვას.

Under the project, the school launches a new certification
teach the International Wine Qualification - WSET in Georgia. In addition, the cooperation envisages the implementation of long-term plans, joint projects and the creation of joint training programs.
Within the framework of the event, a cooperation agreement was signed between Caucasus University and "Marani Khetsuriani", by the President of Caucasus University, Dr. Kakha Shengelia, and the President of the Georgian Sommelier Association, the founder of "Marani Khetsuriani", Shalva Khetsuriani.
Invited guests attended the event, including Gurjaani, Sighnaghi, Dedoplistskaro and Sagarejo Majoritarian MP Davit Songhulashvili, Deputy Chairman of the National Wine Agency Zurab Vacharadze, Head of the Georgian National Tourism Administration Medea Janiashvili.
"Khetsuriani Sommelier and Wine School | Caucasus University" is a joint project of Caucasus University and Marani Khetsuriani.
"Khetsuriani Sommelier and Wine School" has existed since 2003, and in 2021, within the joint project of Caucasus University and Marani Khetsuriani, it launches a new certification program - "Sommelier and Wine Business Program".
The union of representatives of the wine industry and education - "Khetsuriani Sommelier and Wine School" and "Caucasus University" will further develop the quality of wine education in Georgia and will offer students many interesting news.
The rich experience of the wine business accumulated by more than 20 Georgian and foreign mentors during the last two decades has been gathered and united in the school. The task of the school is to promote the effective management of both the sommelier profession and the wine business.