ჟურნალის „ჯანდაცვის პოლიტიკა, ეკონომიკა და სოციოლოგია“ პრეზენტაცია
26 ოქტომბერს, კავკასიის უნივერსიტეტის წიგნის მაღაზია ,,ლიბრარეაში" გაიმართა საერთაშორისო სამეცნიერო რეცენზირებადი ჟურნალის „ჯანდაცვის პოლიტიკა, ეკონომიკა და სოციოლოგია“ მე-7 (1) ნომრის პრეზენტაცია.
ჟურნალი წარადგინა მთავარმა რედაქტორმა, კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორმა თენგიზ ვერულავამ.
ჟურნალი დაარსდა კავკასიის უნივერსიტეტის მიერ და ბეჭდური და ელექტრონული სახით გამოიცემა 2017 წლიდან. 2023 წლიდან ჟურნალი გამოიცემა წელიწადში ორჯერ.
• ნუცა პირადაშვილი, ბარბარე ტაბიძე. გრიპის და რესპირატორული ვირუსის კლინიკური და ეპიდემიოლოგიური მახასიათებლები ბავშვებში. 7-16
• დეა ნიჟარაძე. სტუდენტთა ცოდნისა და დამოკიდებულებების კვლევა COVID-19 ვაქცინაციის მიმართ. 18-27
• თიკო გობეჯიშვილი. სტრესი და უმუშევრობა ახალგაზრდებში. 28-36
• ანა გუგეშაშვილი. მასწავლებელთა დამოკიდებულება აშკარა და ფარული ბულინგის მიმართ, ჩარევის ეფექტურობა. 37-45
• მაგდა რუხაძე. ემოციური დისრეგულაციისა და ფიზიოლოგიური კრიტერიუმების როლი კვებითი დამოკიდებულების პროგნოზირებაში. 46-55
• ნატალია ხუციშვილი. გაფანტული სკლეროზის სოციალური და ეკონომიკური ტვირთი. 56-63
• ქეთევან ბაკარაძე. რეფერენტული ფასწარმოქმნის პოლიტიკა ჩრდილოეთ ევროპის ქვეყნებში 64-71
• თამთა ქვრივიშვილი, მარიამ ნატრაძე. გენდერული უთანასწორობის პრობლემა სამუშაო ადგილებზე 72-75
• მარიამ ბერულავა, ნატო ინდუაშვილი, ქეთევან ლომსაძე. რეპროდუქციული ჯანმრთელობა და ქალთა უფლებები. 76-85
• ლამარა ქანდაურიშვილი. ქუჩაში მცხოვრები და/ან მომუშავე ბავშვები საქართველოში, ეკონომიკური გამოწვევები და სოციალური განწყობა. 86-95
• ნია მასიუკოვიჩი. ფარმაცევტული ბაზრის რეგულირება დასავლეთ ბალკანეთის ქვეყნებში. 96-103
• ელენე ალიმბარაშვილი, დეა ოსეფაიშვილი. სოციალური ურთიერთობები და ჯანმრთელობა. 104-112
• ლიკა სიბოშვილი, ლიკა არაყიშვილი. ქვეყნების კლასიფიკაციის პრობლემები: სუვერენიტეტის და იდენტობის აღიარება, როგორც არაიერარქიული მსოფლიოს ხედვა. 113-117
• სალომე ტატუნაშვილი. BCG ვაქცინის ეფექტის შესწავლა Covid-19 ინფექციისაგან დასაცავად ჯანდაცვის მუშაკებში. 118-120
• თამარ პაპიაშვილი, ლიკა გაბუნია. საცხოვრებელი ადგილის და საზოგადოების როლი ადამიანის კეთილდღეობაში? 121-123
ჟურნალი აქვეყნებს საზოგადოებრივი ჯანდაცვის, ჯანდაცვის პოლიტიკის, ჯანდაცვის სოციოლოგიის, ჯანდაცვის ეკონომიკის, სადაზღვევო საქმის და მომიჯნავე ინტერდისციპლინური სფეროებისთვის რელევანტურ, აქტუალური სამეცნიერო პრობლემების ამსახველ თეორიულ, მეთოდოლოგიურ, ემპირიულ- კვლევით და პრაქტიკაზე ორიენტირებულ სტატიებს.
აღნიშნული სამეცნიერო ბაზებს ინტენსიურად იყენებს მსოფლიო სამეცნიერო საზოგადოება. ჟურნალის „ჯანდაცვის პოლიტიკა, ეკონომიკა და სოციოლოგია“ ჩართვა საერთაშორისო სამეცნიერო ბაზებში არის ჟურნალის მომზადების ფარგლებში უკვე გაწეული სამუშაოს დადებითი შეფასება. ამავე დროს, საერთაშორისო სამეცნიერო ბაზებში ჟურნალის ინდექსირება მნიშვნელოვანია ჟურნალის სამომავლო განვითარებისთვის.

On October 26, the Caucasus University bookstore "Librarea" hosted a presentation of the 7th (1) issue of the international peer-reviewed journal "Healthcare Policy, Economics and Sociology".
The journal was presented by the editor-in-chief of the journal and professor of Caucasus University, Tengiz Verulava.
The journal was founded by Caucasus University and has been published in print and electronic form since 2017. From 2023, the magazine will be published twice a year.
Visit the link for issue 7 (1) of the magazine:
https://heconomic.cu.edu.ge/index.php/healthecosoc/issue/view/797
PDF version of the magazine:
https://heconomic.cu.edu.ge/index.php/healthecosoc/issue/view/797/360
- Nutsa Pridashvili, Barbara Tabidze. Clinical and epidemiological characteristics of influenza and respiratory virus in children. 7-16
- Dea Nizharadze. A survey of students' knowledge and attitudes towards COVID-19 vaccination. 18-27
- Tiko Gobejishvili. Stress and unemployment among young people. 28-36
- Ana Gugeshashvili. Teachers' attitude towards overt and covert bullying, effectiveness of intervention. 37-45
- Magda Rukhadze. The role of emotional dysregulation and physiological criteria in predicting food addiction. 46-55
- Natalia Khutsishvili. The social and economic burden of multiple sclerosis. 56-63
- Ketevan Bakaradze. Reference Pricing Policy in Northern European Countries 64-71
- Tamta Kvrivishvili, Mariam Natradze. The problem of gender inequality in the workplace 72-75
- Mariam Berulava, Nato Induashvili, Ketevan Lomsadze. Reproductive health and women's rights. 76-85
- Lamara Kandaurishvili. Children living and/or working on the street in Georgia, economic challenges and social outlook. 86-95
- Nia Masiukovich. Regulation of the pharmaceutical market in the Western Balkan countries. 96-103
- Elene Alimbarashvili, Dea Osefaishvili. Social relationships and health. 104-112
- Lika Siboshvili, Lika Arakishvili. Problems of State Classification: Recognizing Sovereignty and Identity as a Non-Hierarchical World View. 113-117
- Salome Tatunashvili. Study of the effect of BCG vaccine to protect against Covid-19 infection in healthcare workers. 118-120
- Tamar Papiashvili, Lika Gabunia. The role of place of residence and society in human well-being? 121-123
The journal publishes theoretical, methodological, empirical-research and practice-oriented articles reflecting current scientific problems relevant to public health care, health care policy, health care sociology, health care economics, insurance business and related interdisciplinary fields.
- ERIH PLUS
- EuroPub
- Google Scholar
- Citefactor
- Directory of Research Journals Indexing
- IPIndexing
- SJIFactor
- Journals Insights
- Academic Resource Index / ResearchBib
- BASE
- Elektronischen Zeitschriftenbibliothek
These scientific bases are extensively used by the global scientific community. The inclusion of the journal "Health Care Policy, Economics and Sociology" in the international scientific databases serves as a positive evaluation of the efforts already done within the preparation of the journal. At the same time, journal indexing in international scientific databases is important for the future development of the journal.