კავკასიის უნივერსიტეტის ინოვაციების და მეწარმეობის ცენტრის ორგანიზებით, ქართულ-ამერიკული უმაღლესი სკოლის მოსწავლეებისთვის 3-დღიანი სამეწარმეო ღონისძიება - Smart Solutions Powered by AI გაიმართა.
პროგრამის ფარგლებში მონაწილეებმა გუნდურად იმუშავეს ხელოვნურ ინტელექტზე დაფუძნებული სტარტაპ იდეების შექმნაზე, განავითარეს პრობლემების ინოვაციური გადაწყვეტები და no code ხელსაწყოების გამოყენებით შექმნეს პროტოტიპები.
აღსანიშნავია, რომ 3 დღის განმავლობაში მონაწილე გუნდებთან აქტიურად მუშაობდნენ კავკასიის უნივერსიტეტის ინოვაციების და მეწარმეობის ცენტრის პრე-აქსელერაციის პროგრამა CUnicorn-ის გამარჯვებულები და მოქმედი სტარტაპების დამფუძნებლები, რომლებიც მოსწავლეებს იდეების განვითარებაში, AI ინსტრუმენტების გამოყენებასა და პრეზენტაციების მომზადებაში მენტორობას უწევდნენ:
- თაკო მარჯანიძე, ელენე გოგოლაშვილი - Portico -ს თანადამფუძნებლები
- საბა არუდაშვილი - Klics- ის თანადამფუძნებელი და CEO
- გიორგი ხანიშვილი, ლუკა ცარციძე - Washy Washy - ის თანადამფუძნებლები
ღონისძიების დასკვნით დღეს გუნდებმა საკუთარი იდეები ჟიურის წინაშე წარადგინეს, სადაც შეფასდა იდეების ინოვაციურობა, პრობლემის აქტუალობა, ტექნოლოგიური ხედვა და პრეზენტაციის ხარისხი. ფინალური პრეზენტაციები შეაფასა ჟიურიმ, რომლის შემადგენლობაშიც იყვნენ:
- ირაკლი სვანიძე - კავკასიის უნივერსიტეტის ინოვაციების და მეწარმეობის ცენტრის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი;
- აკაკი კაპანაძე - კავკასიის უნივერსიტეტის პროექტების მართვის დეპარტამენტის დირექტორი;
- თამარ ბეკურაშვილი - ქართულ-ამერიკული სკოლის სოციალურ მეცნიერებათა განყოფილების ხელმძღვანელი.
ღონისძიების ფარგლებში გამოვლინდა გამარჯვებული გუნდიც, რომელსაც ქართულ-ამერიკული უმაღლესი სკოლისგან სპეციალური პრიზი გადაეცა.
პროექტის მიზანი იყო ახალგაზრდებში სამეწარმეო აზროვნების, ტექნოლოგიური უნარებისა და AI ინსტრუმენტების პრაქტიკული გამოყენების ხელშეწყობა.

Caucasus University Innovation and Entrepreneurship Center hosted Smart Solutions Powered by AI - a 3-day entrepreneurship program designed for students of the Georgian-American High School.
During the program, students worked in teams to develop AI-driven startup ideas, explore innovative solutions to real-world challenges, and build prototypes using no-code tools.
An important part of the experience was the mentorship provided by winners of the CUnicorn pre-acceleration program and startup founders, who supported participants throughout the three days by helping them refine their ideas, use AI tools effectively, and prepare their final pitches:
- Tako Marjanishvili & Elene Gogolashvili - Co-Founders of Portico
- Saba Arudashvili - Co-Founder & CEO of Klics
- Giorgi Khanishvili & Luka Tsartsidze - Co-Founders of Washy Washy
On the final day, teams presented their startup concepts to a jury panel, where projects were evaluated based on innovation, problem relevance, technological vision, and presentation quality. The jury members included:
- Irakli Svanidze - Acting Head of the Caucasus University Innovation and Entrepreneurship Center
- Akaki Kapanadze - Director of the Project Management Department at Caucasus University
- Tamar Bekurashvili - Head of the Social Sciences Department at the Georgian-American School
At the end of the program, one team was selected as the winner and awarded a special prize by the Georgian-American High School.
The initiative aimed to inspire entrepreneurial thinking, strengthen technological skills, and encourage the practical use of AI tools among young people.