სტუდენტური ვორკშოპი – „მდგრადი ტურისტული მომსახურებების დიზაინი“ კავკასიის უნივერსიტეტში
1-ელ ოქტომბერს, კავკასიის უნივერსიტეტმა Erasmus+ CBHE პროექტის ENRICHER Hubs - „მწვანე ტურიზმის კონცეფციის შემუშავება ცოდნის გაღრმავების გზით ფარგლებში, სტუდენტურ ვორკშოპს უმასპინძლა. ღონისძიება მიზნად ისახავდა სტუდენტებისთვის მდგრადი ტურიზმის პრინციპების გაცნობას და მომსახურების დიზაინის, გუნდური მუშაობისა და პრობლემის გადაჭრის პრაქტიკული უნარების განვითარებას.
შეხვედრა გაიხსნა ENRICHER Hubs პროექტის პრეზენტაციით, რასაც მოჰყვა სესია ტურიზმში მდგრადობის შესახებ. მონაწილეებმა განიხილეს მდგრადი განვითარების მიზნებთან დაკავშირებული ინდიკატორები და ტურიზმის ეკონომიკური, ეკოლოგიური და სოციალურ-კულტურული გავლენა.
სტუდენტებმა მონაწილეობა მიიღეს სხვადასხვა ჯგუფურ აქტივობებში, მათ შორის:
• ტურიზმის სფეროს დადებითი და უარყოფითი გავლენების ანალიზი ქუთაისის მაგალითზე;
• მომსახურების დიზაინის საფუძვლებისა და მომხმარებელზე ორიენტირებული კვლევის მეთოდების შესწავლა;
• ტურიზმის გამოწვევების ანალიზი კვლევითი კედლის საშუალებით თელავის მაგალითზე;
• ინოვაციური იდეების გენერირება და მათი პრეზენტაცია, რომელზეც სტუდენტებმა ადგილობრივი და ევროპელი მენტორებისგან მიიღეს უკუკავშირი.
შეხვედრა დასრულდა  დაგეგმილი მომდევნო აქტივობების მიმოხილვით, მათ შორის მომსახურების დიზაინის კურსით და მწვანე ტურიზმის ბიზნეს გამოწვევებით, რომელიც ENRICHER Hubs პროექტის ფარგლებში განხორციელდება.
ღონისძიება აერთიანებდა სხვადასხვა ქვეყნის სტუდენტებს, ასევე, ადგილობრივი და ევროპელი უნივერსიტეტების წარმომადგენელ მენტორებს. მონაწილეები გაეცნენ მდგრადობის ძირითად კონცეფციებსა და შესაძლებლობებს მწვანე ტურიზმის მიმართულებით ინოვაციური მიდგომების განვითარებისთვის.

Tbilisi, October 1, 2025
Caucasus University hosted a student workshop within the framework of the Erasmus+ CBHE project ENRICHER Hubs - “Designing Green Tourism Concept through Learning”. The event aimed to familiarize students with the principles of sustainable tourism and develop practical skills in service design, teamwork and problem-solving.
The meeting opened with a presentation of the ENRICHER Hubs project, followed by a session on sustainability in tourism. Participants discussed indicators related to sustainable development goals and the economic, ecological and socio-cultural impact of tourism.
Students participated in various group activities, including:
- Analysis of positive and negative impacts of tourism on the example of Kutaisi;
- Study of the basics of service design and user-centered research methods;
- Analysis of tourism challenges through a research wall on the example of Telavi;
- Generation of innovative ideas and their presentation, on which students received feedback from local and European mentors.
The meeting ended with a review of the planned next activities, including a service design course and green tourism business challenges, which will be implemented within the framework of the ENRICHER Hubs project.
The event brought together students from different countries, as well as mentors representing local and European universities. Participants were introduced to the main concepts of sustainability and opportunities for developing innovative approaches to green tourism.