პროექტი - „Post-quantum Digital Signature using Verkle Trees“ NATO ს საგრანტო პროგრამის გამარჯვებულია
პროექტი - „Post-quantum Digital Signature using Verkle Trees“ NATO ს საგრანტო პროგრამის-„მეცნიერება მშვიდობისა და უსაფრთხოებისთვის“ გამარჯვებულია.
პროექტის ფარგლებში, კავკასიის უნივერსიტეტის კვანტური ლაბორატორიის ბაზაზე, შემუშავდება პოსტ-კვანტური კრიპტოგრაფიის ალგორითმები, ჩატარდება სხვადასხვა ტიპის პრაქტიკული და სამეცნიერო ექსპერიმენტები, რომლის შედეგადაც მიიღება ახალი, გაცილებით უსაფრთხო გადაწყვეტილებები პოსტ-კვანტური შიფრაციის მიმართულებით. პროექტში ჩართული იქნება როგორც კავკასიის უნივერსიტეტისა და სამეცნიერო კიბერ უსაფრთხოების ასოციაციის აკადემიური პერსონალი ასევე სტუდენტები.
საგრანტო პროექტის პარტნიორია ტრანსილვანიის ბრაშოვის უნივერსიტეტი.
პროექტის ხანგრძლივობა: 24 თვე.
NATO ს მხრიდან პროექტის დირექტორია: პროფესორი რაზვან ბოკუ, ტრანსილვანიის ბრაშოვის უნივერსიტეტი, პარტნიორი ორგანიზაციების მხრიდან კი დირექტორი - პროფესორი მაქსიმ იავიჩი, კავკასიის უნივერსიტეტი.
პროექტის ძირითადი პერსონალი კავკასიის უნივერსიტეტიდან: გიორგი ახალაია, თამარ კუჭუხიძე, ოქსანა კოვალჩუკი, სერგო სიმონოვი და ქეთევან გრძელიძე.

The project, "Post-Quantum Digital Signature using Verkle Trees," has been awarded a grant through NATO's "Science for Peace and Security" grant program.
As part of the project, post-quantum cryptography algorithms will be developed on the basis of the Quantum Laboratory of Caucasus University. This initiative will include both practical and scientific experiments aimed at creating more secure post-quantum encryption solutions. The project will involve both academic staff of Caucasus University and the Scientific Cyber Security Association, as well as students. The partner of the grant project is the Transylvania University of Brașov.
Project duration: 24 months.
The project director from the NATO side is Professor Razvan Bocu, Transylvania University of Brașov, and the director from the partner organizations is Professor Maksim Iavich, Caucasus University.