29 ივნისიდან 2 ივლისის ჩათვლით, Erasmus+ უმაღლესი განათლების შესაძლებლობების განვითარების პროგრამის (CBHE) პროექტის, PRODIGE - ხარისხიანი ციფრული განათლების ხელშეწყობა საქართველოში, ფარგლებში იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გამართულ ტრენინგში “ცვლილებების მართვის პროცესის დაუფლება” და კონსორციუმის საკოორდინაციო შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღეს კავკასიის უნივერსიტეტის წარმომადგენლებმა: სტრატეგიული განვითარების და კვლევის ხელშეწყობის დეპარტამენტების დირექტორმა - დავით წიკლაურმა, პროექტების მართვის დეპარტამენტის დირექტორმა - აკაკი კაპანაძემ, პროექტების მართვის დეპარტამენტის დირექტორის ასისტენტმა - ფრედ კატონგოლე კასირიემ და საერთაშორისო პროექტების მენეჯერმა - თამარ თელიამ.
პროგრამის პირველი სამი დღე უმაღლეს განათლებაში ციფრული ტრანსფორმაციის მართვის მიმართულებით ინსტიტუციური შესაძლებლობების გაძლიერებას დაეთმო. ტრენინგებს უძღვებოდნენ ხორვატიის ალგებრა ბერნეისის უნივერსიტეტის (Algebra Bernays University) წარმომადგენლები: პროფესორი ლეო მრშიჩი - ვიცე-რექტორი მეცნიერებისა და კვლევის დარგში და ივა მანდეკიჩი - ორგანიზაციული და ოპერაციული ცვლილებების მართვის ექსპერტი. ტრენინგის ფარგლებში განხილულ იქნა ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხები, როგორებიცაა: ციფრული განათლებისთვის ინსტიტუციური მზაობის შეფასება, მართვის მოდელები, დაინტერესებულ მხარეთა ჩართულობა, ორგანიზაციული ცვლილებების მართვა, ციფრული განათლების ხარისხის უზრუნველყოფა, მდგრადობის დაგეგმვა და ინსტიტუციური ცვლილებების განხორციელების გეგმების შემუშავების საკითხები.
პრაქტიკული სამუშაო სესიების ფარგლებში მონაწილეებმა განახორციელეს საკუთარი უნივერსიტეტების ინსტიტუციური თვითშეფასება და შეიმუშავეს ციფრული ტრანსფორმაციის გეგმის საწყისი ვერსია. კავკასიის უნივერსიტეტის გუნდმა შეაფასა უნივერსიტეტის ციფრული მზაობის არსებული მდგომარეობა, გამოავლინა ინსტიტუციის ძლიერი მხარეები, არსებული გამოწვევები, მმართველობითი პრიორიტეტები და დანერგვის პროცესთან დაკავშირებული რისკები. სამუშაო სესიების შედეგებზე დაყრდნობით მომზადდა ინსტიტუციური ციფრული ტრანსფორმაციის გეგმის საწყისი ვერსია, რომელიც განსაზღვრავს მმართველობის, აკადემიური და ადმინისტრაციული პერსონალის შესაძლებლობების განვითარების, ციფრული ინფრასტრუქტურის, ხარისხის უზრუნველყოფისა და ციფრული განათლების საპილოტე ინიციატივების განხორციელების სტრატეგიულ მიმართულებებს.
2 ივლისს, კავკასიის უნივერსიტეტის დელეგაციის წარმომადგენლებმა, აკაკი კაპანაძემ და დავით წიკლაურმა, მონაწილეობა მიიღეს კონსორციუმის საკოორდინაციო შეხვედრაში, რომლის ფარგლებში პარტნიორმა ორგანიზაციებმა შეაფასეს პროექტის მიმდინარეობა, განიხილეს ძირითადი სამუშაო პაკეტების განხორციელების პროგრესი და მომდევნო აქტივობები.
აღნიშნულ აქტივობებში მონაწილეობა ხელს უწყობს კავკასიის უნივერსიტეტში ციფრული ტრანსფორმაციის მიმართულებით ინსტიტუციური შესაძლებლობების გაძლიერებას და პროექტის ფარგლებში მაღალი ხარისხის ციფრული განათლების განვითარების სტრატეგიული და მდგრადი მიდგომების შემდგომ განვითარებას.

From 29 June to 2 July, representatives of Caucasus University participated in the training programme “Mastering Change Management Process” and the consortium Coordination Meeting organised within the framework of the Erasmus+ Capacity Building in Higher Education (CBHE) project PRODIGE - Promoting Quality Digital Education in Georgia. The University was represented by David Tsiklauri, Director of the Strategic Development and Research Facilitation Departments; Akaki Kapanadze, Director of the Project Management Department; Fred Katongole Kasirye, Assistant to the Director of the Project Management Department; and Tamar Telia, International Projects Manager.
The first three days of the programme were dedicated to strengthening institutional capacities for managing digital transformation in higher education. The training sessions were delivered by representatives of Algebra Bernays University (Croatia) - Prof. Leo Mršić, Vice-Rector for Science and Research, and Iva Mandekić, expert in organisational change management and business transformation. The training covered key topics including institutional readiness for digital education, governance and leadership models, stakeholder engagement, organisational change management, quality assurance, sustainability planning, and the development of institutional implementation roadmaps.
As part of the practical workshops, participants conducted an institutional self-assessment and developed the initial version of their university’s Digitisation Plan. The Caucasus University team analysed the University’s current level of digital readiness, identifying institutional strengths, existing challenges, governance priorities, and implementation risks. Based on the outcomes of the workshops, the team prepared an initial institutional roadmap outlining strategic priorities related to governance, staff capacity development, digital infrastructure, quality assurance, and pilot digital education initiatives.
On 2 July, Caucasus University delegates Akaki Kapanadze and David Tsiklauri participated in the consortium Coordination Meeting, where partners reviewed the progress of the project, discussed the implementation of key work packages, and planned the next stages of project activities.
Participation in these activities contributed to strengthening Caucasus University’s institutional capacity for digital transformation and supported the ongoing development of a strategic and sustainable approach to high-quality digital education within the framework of the project.